Dni otwarte szkoły stały się doskonałą reklamą nauczania. Stanowią również promocję bogatej oferty edukacyjnej...
Dni otwarte organizowały niegdyś tylko renomowane szkoły lub wyższe uczelnie. Od paru lat o ucznia zabiegają również szkoły podstawowe i gimnazja.
24 maja 2007r. nasza szkoła otworzyła swoje drzwi dla przyszłych uczniów i ich rodziców. Chcieliśmy pokazać naszą szkołę, odpowiedzieć na wszystkie nurtujące dzieci pytania, a także przekazać kilka informacji o dziesiątce.
Dzień, w którym dziecko rozpoczyna naukę w szkole jest bardzo ważnym momentem w jego życiu. Aktywność dziecka przenosi się z zabawy na naukę. Wszystko, czego uczyło się przedtem, było okazjonalnym przyswajaniem wiedzy. Teraz nauka staje się obowiązkiem. Gotowość do podjęcia tego obowiązku uzależniona jest od rozwoju dziecka, stanu jego zdrowia i zdolności przystosowania się do nowego środowiska. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: Co powinno umieć moje dziecko idące do pierwszej klasy? Na to pytanie i wiele, wiele innych nurtujących rodziców spraw odpowiadała dyrekcja szkoły oraz obecni nauczyciele. Ponadto pierwszoklasiści mogli obejrzeć występy artystyczne uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz uczestniczyć w zajęciach plastycznych, muzycznych, jęz. angielskiego, matematycznych przygotowanych przez nauczycielki pierwszego etapu edukacyjnego. Rodzice otrzymali foldery z informacjami o naszej szkole, której naczelnym celem działań edukacyjnych jest wszechstronny rozwój ucznia.
Dnia 17 maja 2007r. w Zespole Szkół nr 4 w Tomaszowie Maz. odbył się
I Powiatowy Konkurs Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych.
Honorowy patronat nad konkursem sprawował Wiceprezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego
Pan Waldemar Wendrowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Leszek Tomczyk oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Tryb.
Celem konkursu było:
budzenie i rozwijanie zainteresowań polonistycznych,
popularyzowanie języka polskiego i ujawnianie talentów polonistycznych uczniów,
rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu.
I Powiatowy Konkurs Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych przebiegał w dwóch etapach: I szkolny, w którym brały udział 33 szkoły podstawowe z Powiatu Tomaszowskiego; II powiatowy, do którego zakwalifikowało się 30 uczniów z następujących szkół:
Szkoła Podstawowa w Wiadernie,
Szkoła Podstawowa w Królowej Woli,
Szkoła Podstawowa w Ujeździe,
Szkoła Podstawowa w Rzeczycy,
Szkoła Podstawowa w Łaznowie,
Szkoła Podstawowa w Niewiadowie,
Szkoła Podstawowa w Sadykierzu,
Zespół Szkół i Przedszkola w Czerniewicach,
Zespół Szkół w Zawadzie,
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubochni,
Szkoła Podstawowa nr 1 w Tomaszowie Maz.,
Szkoła Podstawowa nr 12 w Tomaszowie Maz.,
Szkoła Podstawowa nr 13 w Tomaszowie Maz.,
Szkoła Podstawowa nr 14 w Tomaszowie Maz.,
Zespół Szkół nr 4 w Tomaszowie Maz.,
Zespół Szkół nr 7 w Tomaszowie Maz.,
Zespół Szkół nr 8 w Tomaszowie Maz.,
W pierwszym i drugim etapie uczniowie rozwiązywali test z zakresu kształcenia literackiego i językowego. Sprawdzian obejmował materiał nauczania języka polskiego dla II etapu edukacyjnego, czyli klas IV - VI.
Komisja konkursowa po wnikliwym sprawdzeniu i ocenieniu testów zgodnie z zasadami egzaminacyjnymi postanowiła nagrodzić następujących uczniów:
I nagroda: Patrycja SOJKA
Szkoła Podstawowa nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
II nagroda: Patrycja PAWLIK
Szkoła Podstawowa nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim
III nagroda: Sylwia TRELA
Szkoła Podstawowa w Łaznowie
Ponadto przyznano pięć wyróżnień:
1. Maciej DĄBEK
Szkoła Podstawowa nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
2. Monika MISIAK
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubochni
3. Róża GRZYBOWSKA
Szkoła Podstawowa nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
4. Daria MARCINKOWSKA
Szkoła Podstawowa nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim
5. Estera WOJTASZEK
Szkoła Podstawowa nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim
"Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak".
Jean Fabre
Takie motto towarzyszy Tomaszowskim Zawodom Matematycznym dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych, które już po raz trzeci odbyły się 11 maja 2007 r. w Zespole Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim.
Zostały one zorganizowane przez nauczycielki matematyki tej szkoły: p. Halinę Antosik i p. Joannę Kowalską, przy współpracy p. Lucyny Hankiewicz, p. Krzysztofa Adamskiego oraz p. Doroty Kwapisz.
W zawodach wzięli udział uczniowie klas szóstych 15 szkół podstawowych tj. wszystkich z Tomaszowa oraz z Będkowa, Czerniewic, Glinnika, Królowej Woli, Lubochni, Łaznowa, Wiaderna i Żelechlinka. Ogółem przybyło 40 dzieci wraz z nauczycielami uczącymi. Wszyscy ci uczniowie przeszli najpierw eliminacje szkolne i jako najlepsi reprezentowali swoją szkołę.
Zawody dzieliły się na dwie części. W pierwszej - pisemnej każdy uczeń rozwiązywał test wielokrotnego wyboru. W drugiej - rywalizowały ze sobą dwuosobowe zespoły w różnego typu zadaniach, nawiązujących do sytuacji spotykanych na co dzień.
Testy sprawdzali: p. Krzysztof Adamski, p. Joanna Kowalska, p. Katarzyna Gebler i p. Jolanta Migowska. Nad prawidłowym przebiegiem II części zawodów czuwała komisja
w składzie: p. Maria Wochna, p. Agnieszka Słowińska, p. Arkadiusz Świech, p. Renata Sawińska i p. Halina Antosik.
W przerwie uczniowie mogli wypić herbatę i zjeść słodką bułkę.
I miejsce - Sylwia Trela uczennica Szkoły Podstawowej w Łaznowie,
II miejsce - Maciej Bartylak uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
i Bernard Biegałła uczeń Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim,
III miejsce - Paulina Socha uczennica Szkoły Podstawowej w Będkowie.
Wyniki konkurencji zespołowych:
I miejsce - drużyna Szkoły Podstawowej w Będkowie w składzie: Paulina Socha i Przemysław Garnys,
II miejsce - drużyna Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim w składzie: Bernard Biegałła i Bogumiła Stępień,
III miejsce - drużyna Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim w składzie: Barbara Stępień i Jonatan Młodziński
i drużyna Szkoły Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim w składzie: Patrycja Pawlik i Edyta Kabat.
Nagrody i upominki dla uczestników zawodów oraz ich nauczycieli ufundowali:
Urząd Miasta Tomaszowa, Starostwo Powiatowe, WSiP i GWO .
Poczęstunek dla dzieci to dar p. K. Waszelewskiego, zaś ciasta dla nauczycieli - opiekunów przygotowali rodzice z ZS nr 4.
Do sprawnego przebiegu zawodów przyczynili się również najmłodsi pomocnicy
p. Antosik, czyli uczniowie klas V i VI SP nr 10 - 14 osobowa grupa dzieci, która najpierw przygotowywała salę i dekoracje, a w czasie samych zawodów pomagała i czuwała, by nikt
z przybyłych nie czuł się zagubiony.
Zawody stworzyły wspaniałą okazję do spotkania się uczniów różnych szkół oraz ich nauczycieli matematyki. Pokazały, że matematyką można się wspaniale bawić. Umożliwiły też wymianę doświadczeń dydaktycznych w miłej atmosferze.
Relację opracowała:
Halina Antosik26 stycznia 2007r.
POZNAWALIŚMY NADPILICKĄ FAUNĘ
Uczniowie z klasy 4b i 4d szkoły podstawowej wraz ze swoimi opiekunami p. Renatą Kołodziejczyk i p. Jerzym Wolaniukiem wzięli udział w lekcji zrealizowanej w Muzeum w Tomaszowie Maz. w scenerii wystawy "Fauna Nadpilicznych Parków Krajobrazowych". Czwartoklasiści bardzo uważnie wysłuchali informacji, które w przystępny sposób przekazywała p. Ewa Przybysz - kustosz działu przyrodniczego. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na w/w temat m.in., że w skład Nadpilicznych Parków Krajobrazowych wchodzą obecnie trzy parki: Przedborski Park Krajobrazowy, Sulejowski Park Krajobrazowy i Spalski Park Krajobrazowy. Wśród wielu gatunków zwierząt występujących na terenie Nadpilickich Parków Krajobrazowych największą grupę stanowią ptaki oraz ssaki, które można było obejrzeć na ciekawie przygotowanej wystawie. Cel lekcji został osiągnięty. Uczniowie szczegółowo poznali rodzimą faunę. Pani Ewa Przybysz wyczerpująco odpowiadała na każde pytanie dotyczące wystawy pt. "Fauna Nadpilicznych Parków Krajobrazowych".
25 stycznia 2007r.
BAL KARNAWAŁOWY I ETAPU EDUKACYJNEGO
Ponad 350 uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej wzięło udział w zabawie karnawałowej. Na parkiecie dominowały królewny i wróżki, lecz nie zabrakło również batmanów i supermenów. Tegoroczny bal odbył się, jak co roku, w sali gimnastycznej. Poprowadziła go p. Urszula Pakuła. Wiele radości sprawiły uczniom różnego rodzaju zabawy, quizy oraz taneczne korowody, w których uczestniczyli również rodzice. Zabawa była wspaniała nie tylko dla dzieci!!!
Dnia 19 października 2006r. do uroczystego ślubowania przystąpiło 118 uczniów z pięciu oddziałów. Uroczystość poprowadzili: p. Mirosław Zieliński - dyrektor ZS nr 4 oraz p. Wacława Bąk - wicedyrektorka tejże placówki. Swoją obecnością zaszczycili nas: prezydent miasta Mirosław Kukliński i proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej ks. Henryk Kowaliński.
Na początku każda z klas zaprezentowała krótki program artystyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli wychowawców. Później nastąpił moment długo wyczekiwany przez pierwszoklasistów - ślubowanie. Było to wielkie przeżycie dla każdego malucha, kiedy pan dyrektor Mirosław Zieliński pasował (przy pomocy ogromnego długopisu) na pełnoprawnego ucznia. Po dużych przeżyciach przyszedł czas na zabawę, którą poprowadziła p. Urszula Pakuła. Były śpiewy, pląsy i konkursy. Na zakończenie uroczystości ślubowania klas pierwszych, jak co roku w ramach akcji "Rosnę razem z drzewkiem", każda z klas pierwszych w szkolnym ogrodzie zasadziła drzewko lub krzew ozdobny, którym się opiekuje do końca nauki w placówce.